Dodó Sapiens

Jó tudni

Láthatatlan barátaink

2019. július 25. 18:53 - Dodó Sapiens

Avagy 5 dolog, amit tudnod kell a bélbacikról

Több baktérium sejt van bennünk, mint emberi sejt. Az ember egy kész ökoszisztéma, akár egy erdő. Számos faj számtalan képviselője él, eszik, szaporodik a bőrünkön, a gyomrunkban, a szánkban, a hüvelyünkben nap, mint nap. A bélbacik különösen fontosak. Egy csomó kaját nem tudnánk megemészteni, vitaminhiányunk lenne és szörnyen magányosak lennénk nélkülük. Szóval, éljenek a bélbacik!!!!

 has_belbacik.jpg

1. Fontos az egyensúly

Sokan együtt élnek olyan tünetekkel, mint pl. fáradékonyság,puffadás és egyéb bélpanaszok, allergiás reakciók. Ezekért bizony gyakran a bélbacik felelnek. Több trillió baktérium, vírus és gomba él bennünk, súlyuk összesen eléri a 1,5 kg(!!!!)-ot. Ezeknek a nagyrésze teljesen ártalmatlan, sőt! Még segít is neked, hogy meg tudd emészteni a cellulózt és egy csomó mindent. Cserébe elcsennek egy kicsit az oxigénkészletedből és egyebekből. Ezek a jótékony bacik vígan éldegélnek és teszik a dolgukat. Igen ám, de vannak rossz bacik is. Olyan bacik, akik nem akarnak segíteni neked, csak ártani. Ezek a jófej bacik megküzdenek velük is. Na, persze csak akkor, ha ők vannak túlerőben. Fontos tehát, hogy megfelelő legyen a bélflóra (így nevezzük a sok bacit, gombát, vírust együttesen) egyensúlya, ami valójában azt jelenti, hogy több legyen a jótékony, mint kártékony baci.  Ha ez nem így van, egyből jelentkeznek a fent említett tünetek, amiket ha nem kezelsz súlyosabb formát öltenek. Nem kéne megvárni igaz? 

2. Nélkülözhetetlenek

Lássuk, mi mindent tesznek meg értünk ezek a jófej bélbacik mindennap:

  • Pukigyár (a bélgázok annak a melléktermékei, hogy a bacik próbálják lebontani azt a sok mindent, amit megeszünk)
  • K-vitamin és folsav előállítása
  • Közvetve B1, B2, B6, B12 és egyes aminosavak előállítása
  • Tejsav termeléssel eltolják a bél pH-ját savas irányba
  • A savasabb pH miatt könnyebben szív fel a bél vasat, magnéziumot és cinket

 

bacik_belbacik.png

3. Az immunsejtek legnagyobb része a bélben van

A bél a legnagyobb immunszervünk igazából, ugyanis az immunsejtek közel 80%-a itt található.  A gyulladásos reakciók és a bélflóra állapota között összefüggés mutatható ki. (A gyulladás egyébként alapból egy normális válaszreakciója a szevezetnek). Az asztma, szénanátha, ekcéma és egyes étellargiák kialakulásában is nagy szerepe van a baciknak. Ez úgy fordulhat elő, hogy mivel a bacik is és az immunsejtek is irdatlanul sokan vannak elkerülhetetlen, hogy kapcsolatba lépjenek egymással. Az immunsejtek bocsájtanak ki mindenféle vegyületet, amiket a bacik felvesznek és fordítva. Az immunrendszer és bélflóra jó barátok kellenek, hogy legyenek, különben jön az allergia és társai.

4. Nem mindegy, hogy probiotikum vagy prebiotikum

Az oké, hogy nem mindegy, hogy milyen és mennyi baci él bennünk. De hogyan tudjuk ezt befolyásolni? Nagyon egyszerűen: táplálkozással. Egyrészt úgy, hogy megesszük telibe a bacikat, ezek a probiotikumok. Másrészt pedig úgy, hogy olyan dolgokat eszünk, amiket a bacik szeretnek, ezek a prebiotikumok. Amiket a bacik szeretnek az nem feltétlenül ugyanaz, amit te szeretsz. A bacik például szeretik az inulint, de mi nem tudjuk megemészteni, szóval ha önmagában megeszed felpuffadsz tőle, tehát bacikkal együtt kell bevinni. 

joghurt_belbacik.png

A joghurtban, kefírben, sajtokban vannak bacik. Egyeseket úgy is hirdetnek, hogy élő flóra van benne. Igen ám, de a gyomor savas pH-ja kinyírja szegényeket. Mire leérnek a bélbe sok megpróbáltatáson kell átjutniuk, vagyis egy joghurtból elenyésző mennyiségű bacit tudsz hasznosítani. Ráadásul a legtöbb joghurtban csak egy-két féle baci van, pedig a diverzitás itt is (mint mindenhol) nagyon fontos. A kefírben ugye gombák vannak, rájuk ugyanez igaz. A megoldás az, ha jó sok ilyen terméket eszel vagy amikor úgy érzed, hogy túlsúlyban vannak a kártékony bacik szedsz probiotikumot. Ha éppenséggel kisbaba vagy, akkor könnyű dolgod van, mert az anyatejben vannak prebiotikumot, a bacik meg bejutnak az anya bőréről illetve születéskor a hüvelyből. (Nyugi, császáros babáknak lehet adni kifejezetten újszülötteknek való probiotikumot és akkor nem lesz gond)

5. Nem szeretik az alkoholt

A joghurton és egyebeken kívül is fontos, hogy milyen táplálékot juttatsz be, a bacik nem szeretik a szemétkajákat. És amit még ennél is inkább utálnak, az az alkohol. Pontosabban a jótékony bacik utálják, a kártékonyak szeretik. Alkohol hatására elszaporodnak a rossz bacik vagy csak simán lecsökken a jók száma. Az eredmény ugyanaz: felborul az egyensúly. A candida gomba kifejezetten szívesen szaporodik alkohol jelenlétében.

rosszbaci_belbacik.jpg

 Az alkohol egyébként károsítja a bélbolyhokat is, ezért rosszabbul szívódnak fel a tápanyagok. Nem azt jelenti, hogy soha az életben nem ihatsz mostantól egy kortyot sem, hanem azt, hogy legyél tisztában vele, hogy egy kellemes baráti összejövetel után másnap gondoskodj a bacikáidról is. Mert megérdemlik!

 

 

 

 

 

Forrás: Nativitas-Láthatatlan barátaink (Dr.Bencz Zoltán), 2017

Képek forrása: pixabay

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://dodosapiens.blog.hu/api/trackback/id/tr7214978334

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása